Warsztat – „Doświadczanie poprzez pragnienie.”

03 Cze 2018
14:30 - 18:30

Warsztat – „Doświadczanie poprzez pragnienie.”

[wp-svg-icons icon=”info-2″ wrap=”i”]Najważniejszy problem dużych organizacji polega na tym, że brak w nich ludziom chęci do działania.

Ilekroć myślę o dużych firmach, żal mi ludzi w nich zatrudnionych. Za dużo tam myślenia, za dużo planowania, za dużo zebrań, spotkań twarzą w twarz. Za mało działania, doświadczania i eksperymentowania. Za dużo myślenia, za mało mądrości. Oczywiście istnieją chlubne wyjątki od tej reguły. Firmy, w których zatrudnieni ludzie mają głos i nie wahają się go użyć. I mają też potrzebną w biznesie odwagę i niezależność w myśleniu oraz działaniu.

Empowerment jest właśnie taką formą przyzwolenia pracownikom na niezależne myślenie, na wykorzystanie ich wiedzy oraz doświadczeń w organizacji. Liderzy nie mają patentu na wszechwiedzę. Mogą mieć słabości, mogą nie wiedzieć. Oni nie oferują wiedzy, a przede wszystkim ducha, który potrafi rozpalić w innych pasję i wykorzystać ich talent. Właśnie na tym polega przywództwo. I o to chodzi w takim zjawisku, jakim jest empowerment.

Nie można nikogo zmieniać wbrew niemu samemu. Można i trzeba stwarzać ludziom sytuacje, w których sami dzięki swoim talentom będą potrafili skorzystać z szans. To ogromna różnica. Mniej więcej taka, jak między pociągiem SKM, a koleją dużych prędkości we Francji.